Amerika’da Avukatlık Masraflarını Hangi Taraf Öder?-III

Onal Gallant & Partners
2 min readDec 19, 2022

--

1- Avukatlık Masraflarının Karşılanması Hakkında Adil Çözümler

Hakimler aşağıdaki şartları göz önüne alarak adil bir sonuç için avukatlık ücretlerinin kimin tarafından karşılanacağı hakkında adil çözümler geliştirebilirler.

v Davacının kötü niyetle bir dava açması durumunda

v Davacının davalıya zarar verme niyetiyle dava açması ve anlamsız gerekçeler ve taleplerle hareket ettiğine hükmederse davacının avukatlık masraflarını ödemesine hükmedebilir. California yasaları, hâkimin, kaybeden tarafın mahkeme kaynaklarını gereksiz yere harcadığına karar verdiği takdirde kaybeden tarafın avukatlık masraflarını ödemesine imkân tanımaktadır. Pek sık karşılaşılmasa da hakimler avukatların yasaları suistimal ettiğini düşünürse bir cezalandırma yolu olarak karşı tarafın avukatlık ücretlerinin ödenmesine karar verebilmektedir.

Özet Olarak

Belirli kurallar çerçevesinde istisnalar olsa da Amerika’da avukatlık masraflarını kimin ödeyeceği “Amerikan Kuralı”na göre belirlenir ve bu kurala göre kazanan taraf kendi avukatlık ücretini öder. Bu durum dava açmak isteyenlere oluşabilecek masrafların aşırılığından korkmadan dava açabilme özgürlüğü tanır.

Bazı federal yasalar yasanın ihlali durumunda kaybeden tarafın tüm avukatlık masraflarını karşılamasını gerektirir. Pek çok eyaletin istisna durumlarda kaybeden tarafın avukatlık ücretlerini ödemesini gerektiren yasal düzenlemeleri vardır. Tüketici haklarını koruma kanunları, medeni hakları düzenleyen kanunlar, ırkçılığı karşı kanunlar, çevre koruma kanunları, anti tröst, Lemon Laws davaları olarak da bilinen ve otomobil üreticilerine karşı açılan davalar, telif hakkı ve patent ihlalleri veya anlaşmazlıklarında avukatlık masraflarının kaybeden tarafın karşılaması gerekebilir.

Ayrıca sözleşmelerde de avukatlık masraflarının kimin tarafından ödeneceği belirlenebilir. Açık ve makul bir şekilde olmak kaydıyla kaybeden tarafın kazanan tarafın avukatlık ücretini ödeyeceği sözleşme hükümlerine koyulabilir. Hakimler davayı açıp kaybeden davacının kötü niyet barındırdığına, davayı karşı tarafa zulmetmek amacıyla açtığına veya anlamsız gerekçeler ve taleplerle hareket ettiğine karar verirse tüm avukatlık masraflarının kaybeden tarafın ödemesine hükmedebilir.

Yardıma mı İhtiyacınız Var?

Onal Gallant&Partners, Gayrimenkul Hukuku, Fikri Mülkiyet Hukuku, Ticaret Hukuku, Aile Hukuku, Aile Yoluyla Göçmenlik, Çalışma ve Yatırım Yoluyla Göçmenlik ve ABD Vize Süreçleri konularında uzman bir hukuk bürosudur. Amerika’da şirket kurulması ve ABD’de gayrimenkul satın alınmasından, marka tescili ve Green Card çekilişlerine kadar geniş bir yelpazede güvenilir bir temsil ve danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

Onal Gallant&Partners’ın tüm ofislerinde görev yapan her biri alanının uzmanı, güncel mevzuat ve uygulamalar hakkında derinlemesine bilgi ve tecrübe sahibi olan saygın ve dinamik hukukçulardan oluşan ekibi saydığımız bu alanları ilgilendiren tüm hukuki problemlerinizin çözümü ve ABD’de hayata geçirmek istediğiniz projelerinizin finansal olarak en etkin şekilde ve sorunsuz süreçlerle yönetilmesi konusunda sizlere yardımcı olmaya hazırdır.

Uzmanlık ve uygulama alanlarımızdaki konularla ilgili olarak en çok merak edilen sorulara verdiğimiz cevapları, sürekli değişen ve güncellenen yasal düzenlemeler ve idari tasarruflarla ilgili haberleri ve bilgilendirme amaçlı videolarımızı ve bloglarımızı ziyaretçilerimizle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu kapsamdaki yayınlarımızı websitemizden, Facebook, Twitter, Quora, LinkedIn hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz

Ayrıca ofisimize e-mail veya telefonla doğrudan ulaşabilirsiniz.

--

--

Onal Gallant & Partners

With offices in New York City, New Jersey, and Texas, we advise businesses and individuals on Corporate and Immigration Law, Business Law, and Real Estate Law.