E-2 Yatırımcı Vizesi: Amerika’da Yatırım Yapmak-II

Onal Gallant & Partners
2 min readMar 28

--

Bir önceki yazımızda E-2 Yatırımcı Vizesinin ne olduğundan ve sağladığı bazı avantajlardan bahsetmiştik. Yazımızın devamında E-2 vizesi için başvuru koşullarının ne olduğundan ve bu vizeye nasıl başvurulabileceğinden bahsedeceğiz.

E-2 Yatırımcı Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

- Amerika Birleşik Devletleri ile ticari anlaşması olan bir ülkenin vatandaşı olmak.

- ABD’de yatırım yapacak şirketin en az %50’sine sahip olmak.

Hangi Yatırım Türleri E-2 Yatırımcı Vizesi Şartlarına Uygundur?

- E-2 Yatırımcı Vizesine başvuracak olan kişilerin Amerika’da aktif olarak ticaret yapacak bir işletme kurmaları gerekmektedir. Pasif yatırımlar, yatırım miktarı yüksek olsa bile bu vize kapsamına girmemektedir. Pasif yatırımlara kiraya vermek için ev almak, değerlenmesini beklemek için arsa almak örnek olarak verilebilir.

- E-2 Vizesi için belirlenmiş olan kesin bir yatırım tutarı yoktur. Ancak kişinin yapacağı yatırımın ABD ekonomisine katkı sağlayacak nitelikte olması ve vize sahibinin ve ailesinin geçimini sağlayacak gelirden daha fazla bir gelir üretmesi beklenmektedir.

- E-2 Yatırımcı Vizesi için yapılacak yatırımın yeni bir işletme üzerine olması zorunluluğu yoktur. Halihazırda var olan bir işletmeye yatırımda bulunularak da E-2 Vizesine başvurmak mümkündür.

- Amerika’da yaptığınız yatırımın bitmesi ve şartların sağlanamaması durumunda E-2 vizesinin geçerliliği sona ermektedir.

E-2 Yatırımcı Vizesine Nasıl Başvurulur?

E-2 Yatırımcı Vizesi için de diğer tüm ABD vizelerinde olduğu gibi ABD konsolosluklarına, eğer ABD’de ikamet ediliyorsa da statü değişikliği ile ABD göçmenlik bürosuna başvurulması gerekmektedir. Vizeye başvuran kişinin yatırımda bulunacağı işletmenin yakın zamanda istihdamı destekleyecek bir işletme olacağını kapsamlı bir iş planı (business plan) ile kanıtlaması beklenmektedir. E-2 Yatırımcı Vizesinin bazı yönleri ile teknik bilgi gerektirmesi ve gerekli evrak sayısının fazla olması sebebiyle bir uzman tarafından ele alınması gerekmektedir. Sürecin en sağlıklı şekilde yürütülmesi adına profesyonel göçmenlik avukatlarından destek almak mantıklı bir seçimdir.

Profesyonel Desteğe mi İhtiyacınız Var?

Onal Gallant&Partners, Gayrimenkul Hukuku, Fikri Mülkiyet Hukuku, Ticaret Hukuku, Aile Hukuku, Aile Yoluyla Göçmenlik, Çalışma ve Yatırım Yoluyla Göçmenlik ve ABD Vize Süreçleri konularında uzman bir hukuk bürosudur. Amerika’da şirket kurulması ve ABD’de gayrimenkul satın alınmasından, marka tescili ve Green Card çekilişlerine kadar geniş bir yelpazede güvenilir bir temsil ve danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

Onal Gallant&Partners’ın tüm ofislerinde görev yapan her biri alanının uzmanı, güncel mevzuat ve uygulamalar hakkında derinlemesine bilgi ve tecrübe sahibi olan saygın ve dinamik hukukçulardan oluşan ekibi saydığımız bu alanları ilgilendiren tüm hukuki problemlerinizin çözümü ve ABD’de hayata geçirmek istediğiniz projelerinizin finansal olarak en etkin şekilde ve sorunsuz süreçlerle yönetilmesi konusunda sizlere yardımcı olmaya hazırdır.

Uzmanlık ve uygulama alanlarımızdaki konularla ilgili olarak en çok merak edilen sorulara verdiğimiz cevapları, sürekli değişen ve güncellenen yasal düzenlemeler ve idari tasarruflarla ilgili haberleri ve bilgilendirme amaçlı videolarımızı ve bloglarımızı ziyaretçilerimizle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu kapsamdaki yayınlarımızı www.ogplawfirm.com web sitemizden, Facebook, Instagram, Twitter, Quora, LinkedIn ve Medium hesaplarımızdan, Youtube Kanalımız ve Türkçe, İngilizce içeriklerimizden takip edebilirsiniz.

Ayrıca ofisimize e-mail veya telefonla doğrudan ulaşabilirsiniz.

--

--

Onal Gallant & Partners

With offices in New York City, New Jersey, and Texas, we advise businesses and individuals on Corporate and Immigration Law, Business Law, and Real Estate Law.