H-1B VİZE BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?-I

Onal Gallant & Partners
2 min readMar 12

--

H-1B vizesi, Amerika Birleşik Devletleri’nde uzmanlık gerektiren işlerde çalışmak isteyen kişilerin başvurması gereken bir vize türüdür. H-1B vize başvuruları her yıl olduğu gibi 2023 yılında da nisan ayında başlamaktadır. H-1B vizesi için 65.000 kişilik bir kota uygulanmaktadır. Bu kotaya ilave olarak Amerikan üniversitelerinde yüksek lisans ya da doktora yapmış kişiler için de 20.000 kişilik ayrı bir kota daha tahsis edilmektedir. Fakat her yıl başvuru sayıları belirlenen kotadan daha fazla olduğu için ABD Göçmenlik Bürosu (USCIS) tarafından H1-B vizesine yapılan başvurulardan hangilerinin değerlendirileceği çekiliş yoluyla belirlenmektedir. USCIS, bu çekilişi kazananların başvurularını değerlendirmeye almaktadır. Bu çekilişe katılmak için nisan ayının ilk 5 gününde başvuruların USCIS’e ulaştırılması gerekmektedir. Bu yazımızda başvurularını doğru ve eksiksiz tamamlamak isteyen işverenler için H-1B vize başvuru sürecini adım adım ele alacağız.

Adım Adım H-1B Vizesi Başvurusu

1. H-1B vizesi ile işletmenizde çalıştırmak istediğiniz kişiye ulaşın ve süreci başlatın.

2. H-1B vize başvurunuz boyunca süreci takip edecek profesyonel bir avukat ile görüşerek dosya ile ilgili detaylar üzerinde çalışmaya başlayın.

3. USCIS tarafından açıklanmış olan H-1B vize başvurusu için gerekli olan ve aşağıda sıralanan belgeleri eksiksiz şekilde tamamlayın:

· Vize başvurusunda bulunacağınız kişinin özgeçmişi, diploması ve transkripti

· Orijinal belgelerin İngilizce çevirileri

· Başvuruda bulunan kişinin ABD’deki yasal statüsünün devamını gösteren belge

· Başvuran kişinin kişisel bilgileri

· Başvuran kişinin ailesi varsa aile bireylerinin kişisel bilgileri. Eğer aile bireyleri de ABD’ye gelecekler ise ayrıca H-4 vize başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

· İşe giriş ve çıkış tarihlerini gösteren detaylı iş dökümü.

4. Eğer F-1 vizesi şartı bulunuyorsa avukatınız ile F-1 vizesi sahibi öğrencilerin yasal seyahat sınırlarına ilişkin detayları görüşün.

Profesyonel Desteğe mi İhtiyacınız Var?

Onal Gallant&Partners, Gayrimenkul Hukuku, Fikri Mülkiyet Hukuku, Ticaret Hukuku, Aile Hukuku, Aile Yoluyla Göçmenlik, Çalışma ve Yatırım Yoluyla Göçmenlik ve ABD Vize Süreçleri konularında uzman bir hukuk bürosudur. Amerika’da şirket kurulması ve ABD’de gayrimenkul satın alınmasından, marka tescili ve Green Card çekilişlerine kadar geniş bir yelpazede güvenilir bir temsil ve danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

Onal Gallant&Partners’ın tüm ofislerinde görev yapan her biri alanının uzmanı, güncel mevzuat ve uygulamalar hakkında derinlemesine bilgi ve tecrübe sahibi olan saygın ve dinamik hukukçulardan oluşan ekibi saydığımız bu alanları ilgilendiren tüm hukuki problemlerinizin çözümü ve ABD’de hayata geçirmek istediğiniz projelerinizin finansal olarak en etkin şekilde ve sorunsuz süreçlerle yönetilmesi konusunda sizlere yardımcı olmaya hazırdır.

Uzmanlık ve uygulama alanlarımızdaki konularla ilgili olarak en çok merak edilen sorulara verdiğimiz cevapları, sürekli değişen ve güncellenen yasal düzenlemeler ve idari tasarruflarla ilgili haberleri ve bilgilendirme amaçlı videolarımızı ve bloglarımızı ziyaretçilerimizle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu kapsamdaki yayınlarımızı www.ogplawfirm.com web sitemizden, Facebook, Instagram, Twitter, Quora, LinkedIn ve Medium hesaplarımızdan, Youtube Kanalımız ve Türkçe, İngilizce içeriklerimizden takip edebilirsiniz.

Ayrıca ofisimize e-mail veya telefonla doğrudan ulaşabilirsiniz.

--

--

Onal Gallant & Partners

With offices in New York City, New Jersey, and Texas, we advise businesses and individuals on Corporate and Immigration Law, Business Law, and Real Estate Law.