Yabancı Olarak Amerika’da Şirket Kurmak-I

Onal Gallant & Partners
2 min readJan 29

--

Bir şirket ve yeni bir işletme kurmak kolay bir süreç değildir. Bu işlemi başka bir ülkede yaptığınızda süreç biraz daha zorlaşabilmektedir. Amerika’da şirket kurma süreci nasıl işlemektedir? Yabancı kişiler Amerika’da şirket kurabilir mi? Ne tür prosedürleri takip etmek zorundadırlar? Bu konuyu 3 bölümde ele alacağız.

Amerikan vatandaşı olmayanların Amerika’da şirket kurabileceği 2 farklı şirket türü bulunmaktadır. Bu türlerden ilki Sınırlı Sorumlu Şirket (Limited Liability Company — LLC) ikincisi ise Anonim Şirket (Corporation — C-Corp)’tir. Yabancıların kurabileceği bu iki şirket türüne ek olarak S-Corporations türünde bir şirket türü bulunsa da bu tür bir şirketi yalnızca vatandaş statüsünde olanlar veya Amerika’da sürekli yerleşim sahibi olan kişiler kurabilmektedir.

Amerika’da Hangi Şirket Türünü Kurmak Daha Mantıklıdır?

Amerika’daki şirketler ilki ortak seviyesinde ikincisi ise double taxing olarak isimlendirilen hem ortak hem de şirket seviyesinde olmak üzere 2 farklı şekilde vergilendirilmektedir. Birçok küçük işletmenin çift vergilendirmeden kaçınmak için tercih ettiği LLC şirket türünde tek seviye vergilendirme bulunmaktadır.

Amerika’da LLC türünde şirket kurmanın bir diğer avantajı ise şirket ortaklarının sınırlı sorumluluğa sahip olmasıdır. Şirketin olası bir borç batağına girmesi ya da dava edilmesi gibi durumlarda sınırlı sorumluluğa sahip olmasından dolayı ortakların varlıkları bu tür olumsuz durumlardan etkilenmez. Buna ek olarak ortaklar, şirket adına alınan kararların veya şirketin faaliyetlerin yaratacağı sonuçlardan kişisel olarak sorumlu değillerdir. Ayrıca LLC türündeki şirketler sıkı kayıt yükümlülüğü dışında tutulduğundan kurucularına oldukça esnek bir alan ve takip edilebilir prosedürler sağlamaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz LLC şirket türünün avantajlarına rağmen diğer birçok işletme sınırsız sayıda hisse çıkartılmasının ve büyümenin mümkün olması sebebiyle C-Corp türü şirketleri kurmayı tercih etmektedir. C-Corp (Anonim Şirket) kurmanın bir diğer avantajı ise yakın IRS denetiminden korunma imkanlarıdır. Bu tür şirketlerde double-tax adı verilen ikili vergilendirme söz konusudur. İkili vergilendirme olumsuz gibi gözükse de iyi bir vergi planlaması ile ikili verginin yarattığı çoğu maliyetten kurtulmak mümkündür.

--

--

Onal Gallant & Partners

With offices in New York City, New Jersey, and Texas, we advise businesses and individuals on Corporate and Immigration Law, Business Law, and Real Estate Law.