Yabancı Olarak Amerika’da Şirket Kurmak-II

Onal Gallant & Partners
2 min readJan 29

--

Yazımızın ilk bölümünde yabancı olarak Amerika’da kurabileceğiniz şirket türlerinden bahsetmiştik. Bu bölümümüzde Amerika’da şirket kurmak ve vizeler arasındaki bağlantısını ele alacağız.

Yabancılar için Amerika’da Şirket Kurmak Vize Almak Açısından Avantaj Sağlar mı?

Amerika’da şirket sahibi olmanız size doğrudan ABD’de yaşama hakkı vermese de şirketi kurmak için de herhangi bir vizeye sahip olma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Diğer taraftan, Amerika’da bir şirket kurmak belli şartların yerine getirilmesi durumunda vize alma imkânı sağlamaktadır. Özellikle L-1 ve E-2 yatırımcı vizesi bu kapsamda Amerika’da şirket kurmak isteyenler için aynı zamanda Amerika’da yaşama imkânı da verebilir. L-1 vizesi ile 1 yıla kadar Amerika’da oturma imkânınız olabilirken E-2 vizesinde bu süre 2 yıla kadar çıkmakta ve başvuru halinde yenilenebilmektedir.

L-1 şirket içi transfer vizesi Amerika dışında bir ülkede bir işletme sahibi olan ya da bir işletme çalıştıran yabancılarla sınırlıdır. Bu vize türü ABD dışında bulunan şirketin Amerika’da şube açması durumunda söz konusu olmaktadır. Amerika’da açılan şubenin başarılı olması durumunda L-1 vizesi için verilen 1 yıllık süre uzatılabilir.

E-2 vizesi için 3 temel şart ise aşağıdaki gibidir:

- Amerika Birleşik Devletleri ile Dostluk, Ticaret ve Dolaşma Antlaşması olan bir ülkenin vatandaşı olmak. (Türkiye de bu anlaşmaya sahip ülkelerden biridir.)

- Amerika’da açılacak şirket için önemli sayılabilecek bir miktarda yatırımda bulunmak. Bu yatırımın miktarı konusunda net bir minimum tutar bulunmamaktadır ancak genel olarak 100.000 doların altında olan bir yatırım bu vize için yeterli olarak değerlendirilmez. Miktar konusunda dikkate alınan diğer bir konu ise bu miktarın yatırım yapacak kişinin malvarlığı içindeki büyüklüğüdür.

- Kurulacak şirketin kontrol gücünü elinde bulundurmak.

E-2 yatırımcı vizesi bir kısıtlama olmaksızın şartlar sağlandığı sürece sürekli yenilenebilir.

E-2 yatırımcı ve L-1 vizeleri sahiplerine Amerika’da belirli bir süreliğine oturma hakkı tanırken, kişilerin ABD dışındaki oturumlarını da devam ettirmesi gerekmektedir. Bu iki vize türü doğrudan başvuran kişiyle ilişkilidir ve eş ve çocukların Amerika’ya gelmesi ve çalışması, eğitim görmesi için gerekli olan başka şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

--

--

Onal Gallant & Partners

With offices in New York City, New Jersey, and Texas, we advise businesses and individuals on Corporate and Immigration Law, Business Law, and Real Estate Law.