Yabancı Olarak Amerika’da Şirket Kurmak-III

Onal Gallant & Partners
2 min readJan 29

--

Önceki iki yazımızda Amerika’da yabancı ülke vatandaşı olarak nasıl şirket kurulabileceğini şirket türleri ve sağlayabileceği vize avantajları açısından ele almıştık. Bu yazımızda ise şirket kurulumu için başvurabileceğiniz diğer vize türlerinden ve hangi eyaletin şirket kurmak için daha avantajlı olacağından bahsedeceğiz.

Başvurabileceğiniz Diğer Vize Türleri Nelerdir?

Bir yabancı olarak Amerika’da şirket kurmak için başvurabileceğiniz E-2 ve L-1 vizesi dışındaki vize türleri şu şekilde sıralanabilir:

· F-1 OPT (Opsiyonel Pratik Eğitim) Vizesi: Amerika’da öğrenci olarak bulunanlar için geçerlidir. Bu vize, öğrencilerin doğrudan üniversite düzeyinde eğitim aldığı alanla ilgili bir işyeri açabilme imkânı tanımaktadır.

· H-1B Vizesi: Lisans diploması veya yüksek lisans diploması gerektiren bir pozisyonda çalışan kişilere verilen göçmen olmayan bir vize türüdür.

· O-1A Olağanüstü Yetenek ve Başarı Vizesi: Bilim, sanat, spor, iş, eğitim gibi alanların birinde ulusal veya uluslararası çapta elde edilmiş bir başarı olması koşuluyla olağanüstü yeteneklere sahip kişilere verilen vizedir.

· Yatırım Yoluyla Kazanılan Green Card: Minimum 500.000 dolarlık bir başlangıç yatırımıyla Green Card almaya hak kazanılabilir. Bu kart ile kişi Amerika’da sürekli ikamet etme hakkına sahip olabilir.

Hangi Eyalet Amerika’da Şirket Kurmak için Daha Avantajlıdır?

Amerika’da federal düzenlemelere ek olarak her eyaletin kendine özgü mevzuatları bulunmaktadır. Bu yüzden kurulacak şirketin faaliyet göstereceği eyaletin seçimi de büyük önem taşımaktadır. Eğer bir eyalet özelinde iş yapmak için somut bir zorunluluk bulunmuyorsa düşük vergi yükümlülüğü göz önüne alınarak eyalet seçimi yapılmalıdır. Nevada ya da Delaware gibi eyaletler özellikle e-ticaret üzerine bir şirket kurmak isteyenler açısından tercih edilmektedir. Delaware eyaletinde şirket hissedarlarının ve yöneticilerinin korunmasıyla ilgili birçok mevzuat bulunmaktadır ve bu yeni girişimcilerin önünü açacak önemli imkanlar sunmaktadır. Buna ek olarak Delaware eyaletinde şirket kurmak isteyenlerin herhangi bir fiziki adrese veya banka hesabına ihtiyacı bulunmamaktadır.

Yardıma mı İhtiyacınız Var?

Onal Gallant&Partners, Gayrimenkul Hukuku, Fikri Mülkiyet Hukuku, Ticaret Hukuku, Aile Hukuku, Aile Yoluyla Göçmenlik, Çalışma ve Yatırım Yoluyla Göçmenlik ve ABD Vize Süreçleri konularında uzman bir hukuk bürosudur. Amerika’da şirket kurulması ve ABD’de gayrimenkul satın alınmasından, marka tescili ve Green Card çekilişlerine kadar geniş bir yelpazede güvenilir bir temsil ve danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

Onal Gallant&Partners’ın tüm ofislerinde görev yapan her biri alanının uzmanı, güncel mevzuat ve uygulamalar hakkında derinlemesine bilgi ve tecrübe sahibi olan saygın ve dinamik hukukçulardan oluşan ekibi saydığımız bu alanları ilgilendiren tüm hukuki problemlerinizin çözümü ve ABD’de hayata geçirmek istediğiniz projelerinizin finansal olarak en etkin şekilde ve sorunsuz süreçlerle yönetilmesi konusunda sizlere yardımcı olmaya hazırdır.

Uzmanlık ve uygulama alanlarımızdaki konularla ilgili olarak en çok merak edilen sorulara verdiğimiz cevapları, sürekli değişen ve güncellenen yasal düzenlemeler ve idari tasarruflarla ilgili haberleri ve bilgilendirme amaçlı videolarımızı ve bloglarımızı ziyaretçilerimizle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu kapsamdaki yayınlarımızı Facebook, Twitter, Quora, LinkedIn, Medium ve Instagram hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz

Ayrıca ofisimize e-mail veya telefonla doğrudan ulaşabilirsiniz.

--

--

Onal Gallant & Partners

With offices in New York City, New Jersey, and Texas, we advise businesses and individuals on Corporate and Immigration Law, Business Law, and Real Estate Law.